Kujawiak – Taniec narodowy Polski

images6 KUJAWIAK

Kujawiak to kolejny polski taniec narodowy, który swoim charakterem, muzyka i nastrojem, doskonale opisuje polską atmosferę tańca.

Kujawiak, w przeciwieństwie do oberka i krakowiaka, charakteryzuje sie dość melancholijną nutą oraz spokojnym krokiem tanecznym.Kujawiak powstał, jak nazwa wskazuje, w rejonie dzisiejszych Kujaw. Wywodzi się z ludowych tańców weselnych, a pierwsze zapiski muzyczne o nim, jak tańcu polskim, pojawiają się około 1800 roku.

Jak wiele innych tańców regionalnych, szybko znalazł uznanie i popularność w całej Polsce i tańczony był przy okazji świąt ludowych, wesel, festynów.

Nastrojowa, liryczna melodia w metrum trójdzielnym nadaje mu zalotny charakter. Kroki taneczne oparte są głównie na łagodnym chodzie i obrotach, tylko muzyczne akcenty podkreślane są przez mocniejsze przytupywania. Podstawowym krokiem w kujawiaku jest trójkrok chodzony (w jednym takcie wykonuje się trzy kroki taneczne). Polega on na chodzie w rytmie ćwierćnut na lekko ugiętych nogach. Kujawiak posiada wstęp i trzy części powtarzające się dwa razy. Często rozpoczyna go wstęp wykonywany na jednej nucie, oparty na charakterystycznym rytmie tego tańca. Zakończenie tańca zbliża się rytmicznie do mazura, ale posiada zupełnie inny wyraz ze względu na powolne tempo tańca. Melodie kujawiaków często oparte są na tonacjach molowych, przez co wydają się nieco smutne.

Kujawiaka tańczono zawsze po linii koła, w ustalonym porządku – pilnowanym często na weselach przez drużbę. Nikomu nie wolno było wpadać do środka kręgu tańczących, zmianę kierunku wirowania podawał przewodnik tupnięciem lub okrzykiem. Spódnice kobiet musiały iść równo „jak woda” – to świadczyło dopiero o umiejętnościach tańczących. Tej płynności i harmonii ruchów w tańcu specjalnie przestrzegano na Kujawach. Tancerz wychodził przed kapelę, opłacał się datkiem pieniężnym i „podawał nutę” – to znaczy zaśpiewał wybrana melodię.

Elementy kujawiaka spotkać można w utworach F. Chopina, H. Wieniawskiego, F. Nowowiejskiego. Kujawiaki do tańca komponowali K. Namysłowski, W. Osmański i inni.

fantazjaadur4

Czytelnicy przeczytali także..

2 thoughts on “Kujawiak – Taniec narodowy Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>